Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy bohaterów „Dywizjonu 303” można nazwać współczesnymi rycerzami?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Etos rycerski zrodził się w średniowieczu. Kodeks honorowy określał cnoty, jakimi powinien charakteryzować się rycerz. Tak rozumiane rycerstwo nie było tylko klasą społeczną czy zajęciem zarobkowym, ale pewnym ideałem opartym na patriotyzmie, sprawiedliwości, pobożności i odwadze. W tym znaczeniu możemy mówić o współczesnych rycerzach, czyli wojownikach przestrzegających tych samych reguł w obecnych realiach walki.

Takimi współczesnymi rycerzami okazali się polscy lotnicy z dywizjonu 303, którzy walczyli w czasie drugiej wojny światowej przeciwko hitlerowcom. To, co świadczy o ich rycerstwie, to przede wszystkim moralna postawa i gotowość do poświęcenia własnego życia w imię sprawy, w którą wierzyli. Po zajęciu ziem polskich przez Niemców nie poddali się i kontynuowali walkę w szeregach wojsk brytyjskich. Jako żołnierze wyróżniali się odwagą i walecznością. Ich wkład w zwycięstwo w Bitwie o Brytanię był ogromny. Nie bali się poświęcić własnego życia, dlatego dokonywali niejednokrotnie brawurowych wyczynów. Narażali własne zdrowie i życie, walcząc z wielką determinacją. Odwaga i niezłomność to cechy wpisujące się w etos rycerski. Ponadto ważnym atutem polskich lotników było bardzo dobre wyszkolenie i wykształcenie,...

Podobne wypracowania