Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Labirynt Kafki – kreacja przestrzeni w „Procesie” Franza Kafki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Proces” to powieść paraboliczna, tocząca się na dwóch płaszczyznach - dosłownej i metaforycznej. Nie inaczej kreowana jest w utworze przestrzeń. Labirynt, w jaki zostaje wtrącony Józef K., to nie tylko plątanina pomieszczeń sądowych, ale też zawiłe ścieżki jego psychiki.

Przestrzeń w „Procesie” jest zarysowana dość ogólnie. Wiemy, że akcja toczy się w mieście, ale nie jest ono sprecyzowane. Bohater przemieszcza się po ulicach, gdzie jeżdżą samochody, odwiedza znane miejsca, takie jak bank, w którym pracuje, katedra, pensjonat, gdzie mieszka oraz mieszkania innych bohaterów. Zdecydowana większość scen rozgrywa się w zamkniętych pomieszczeniach, salach przesłuchań, mieszkaniach, instytucjach czy w katedrze. Przestrzeń, po której porusza się Józef K., wyraźnie dzieli się na dwie części. Pomieszczenia związane z toczącym się procesem oraz przestrzeń nie objętą kontrolą wymiaru sprawiedliwości. Pomieszczenia sądu zawsze są odpychające, panuje w nich zaduch i ciasnota. Są brudne i zaniedbane, położone w niedostępnych miejscach, gdzieś na poddaszu, gdzie trzeba się przeciskać wąskimi schodami. Podczas pierwszego przesłuchania Józef K. czuje się osaczony przez ludzi zgromadzonych w ciasnym pokoju....

Podobne wypracowania