Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Przedwiośnie” i „Granica” - opisz motyw rewolucji w obu powieściach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Żeromski osnuł jedną ze swych najznakomitszych powieści - „Przedwiośnie” - niemal w całości na motywie rewolucji ukazanej wielopłaszczyznowo, omówionej z kilku odmiennych perspektyw. Już sama postać głównego bohatera - Cezarego Baryki - dostarcza nam zyindywidualizowanego, a pomimo to cechującego się sporym obiektywizmem spojrzenia na gwałtowne przemiany, jakie wstrząsnęły Europą i Środkową Azją w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku - Cezary dorasta w Baku, gdzie ma okazję obserwować wybuch rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, jaka doprowadzi do aresztowania i śmierci jego matki. Po przekroczeniu granicy wyzwolonej w wyniku I wojny światowej Polski dojrzały już młodzieniec stanie się z kolei najpierw obserwatorem, a później czynnym uczestnikiem rewolucji socjalistycznej, która ukształtuje życie społeczne państwa odbudowującego się po dwóch stuleciach niewoli. 

Drugą płaszczyzną spojrzenia na rewolucję jest analiza jej wpływu na zbiorowości - rosyjską i polską - oraz sposobów, w jakie owe ujednolicone, pozbawione niemal indywidualności grupy wpływają na jej przebieg. „Przedwiośnie” ukazuje więc rewolucję jako pewnego rodzaju szaleństwo warstw wyzwolonych spod ucisku w sposób nagły, nie...

Podobne wypracowania