Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Przedwiośnie” i „Granica” - ideowy sens zawarty w obu tytułach. Wyjaśnij i porównaj

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego przeszło do historii polskiej literatury jako opowieść o narodzinach nowego porządku społeczno-politycznego w odbudowującej się Polsce. Ze względu na bardzo specyficzny moment, w jakim rozgrywa się akcja utworu, jego tytuł nabiera konkretnego, posiadającego odzwierciedlenie w treści sensu. „Przedwiośniem” zwykło się mianowicie określa krótki, ale niezwykle burzliwy dla natury okres na granicy pomiędzy dwiema porami roku – zimą z jej martwotą i stagnacją oraz wiosną z jej szaleństwem, nieposkromioną płodnością i zawrotnym rozwojem, którego efektem staną się rozmaite plony: owoce, warzywa, czy zboże. W sensie symbolicznym takim czasem dla Polski był początek XX wieku, szczególnie okres I wojny światowej, która przyniosła narodowi długo wyczekiwaną niepodległość, jak i lata dwudzieste stojące pod znakiem ścierania się nieraz bardzo konfliktowych, skrajnych ideologii. 

Dla Polaków była to epoka wyznaczająca kres smutnego poddaństwa wobec zaborców i braku wszelkich swobód, naród nie wiedział jednak jeszcze w jaką stronę chce podążac w swojej samodzielnej drodze. Energia, entuzjazm i szczera wiara w sukces, jakie stały się udziałem bohaterów...

Podobne wypracowania