Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Ojciec” - interpreacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ojciec” to wiersz Tadeusza Różewicza, który znalazł się w tomie „Matka odchodzi” wydanym w 1999 r. Utwór wpasowuje się w konwencję całego zbioru i podejmuje refleksję nad przeszłością.

Wiersz składa się z trzech strof o nieregularnej liczbie wersów i nieregularnym metrum. Pierwsza liczy osiem wersów, natomiast dwie następne po siedem. Język utworu jest zbliżony do potocznego, pojawiają się w nim liczne nawiązania do przysłów i mądrości ludowych. W wierszu nie ma wielu środków stylistycznych (kilka epitetów, porównanie, metafora : „iść przez serce”).

Podmiot liryczny opowiada o „starym ojcu”, który „idzie przez jego serce”. Mężczyzna ten zostaje opisany przez nawiązania do przysłów: „nie składał  / ziarnka do ziarnka”, „żył jak ptak”. Widzimy więc, że daleko jest mu do tradycyjnego modelu opiekuna rodziny, starającego zapewnić się jej byt materialny. Na tę płaszczyznę wskazują użyte przez podmiot liryczny sformułowania: „nie kupił sobie domku / ani złotego zegarka”.

Dalej następuje refleksja nad życiem ojca. Podmiot liryczny zadaje pytanie: „czy może / tak żyć niższy urzędnik / przez...

Podobne wypracowania