Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Wertera i Alberta - Goethe „Cierpienia młodego Wertera”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Johanna Wolfganga Goethego pt.: „Cierpienia młodego Wertera” okazała się rewolucyjna zarówno dla ogólnoświatowej literatury, jak i społecznego postrzegania artysty jako jednostki wybitnej i stojącej niejako poza społeczeństwem. Imię głównego bohatera utworu posłużyło za nazwę całego prądu określającego sposób bycia, myślenia, a nawet ubierania się, za jakim podążało bezkrytycznie wielu młodych ludzi, posuwając się nawet do dramatycznego kroku, jaki Werter uczynił w finale powieści - samobójstwa.

Czynnikiem budzącym tak ogromne emocje stały się przede wszystkim barwność i skrajny indywidualizm bohatera przekonanego o swej niepowtarzalności i wyższości względem reszty społeczeństwa, od którego odróżniały go przede wszystkim uzdolnienia artystyczne. Werter był dosyć sprawnym rysownikiem, tłumaczem i poetą, przejawiając jednocześnie sporą wrażliwość na muzykę i wszelkie inne upostaciowania piękna. Uważał, iż jako jednostce wybitnie uzdolnionej, przysługują mu szczególne prawa, nie wierzył więc w społeczne konwenanse, nie bardzo ceniąc również powszechnie rozumianą moralność, której prawdopodobnie częstokroć sprzeniewierzał się w trakcie licznych romansów. Przy każdej okazji powtarzał,...

Podobne wypracowania