Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Powrót” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót” to wiersz Tadeusza Różewicza, który ukazał się w tomie „Matka odchodzi” (1999). Najkrócej można scharakteryzować jako opis dwóch różnych światów - miejsca pełnego cierpienia i nieba związanego z postacią matki.

Wiersz jest przykładem liryki osobistej, o czym świadczą formy czasownikowe używane przez podmiot liryczny: „wejdę”, „usiądę”, „nie mogę”. Sytuacja przedstawiona  w utworze dotyczy ponownego spotkania z matką, która zawoła postać mówiącą przez okno (jak w dziecięcych czasach). Nie wiemy dokładnie, kiedy ono ma nastąpić, zaznaczone jest tylko to, że odbyć ma się w niebie. Owym miejscem mogą być zaświaty, ale także świat wolny od przekleństwa wojny. Panuje tam porządek i spokój. Jednak podmiot liryczny naznaczony jest piętnem, które może zniszczyć ten ład. To świadomość okrucieństw doczesnego świata, gdzie ludzie skaczą sobie do gardeł.

W utworze bardzo mocno zostało zaznaczone, że postać mówiąca nie może odnaleźć się w niebiańskiej rzeczywistości: „usiądę przy stole i opryskliwie / będę odpowiadał na pytania / nic mi nie jest dajcie / mi spokój (…) / (…) Jakże im /opowiem...

Podobne wypracowania