Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Drzewo” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Drzewo” Tadeusza Różewicza to krótki wiersz, który, wbrew pozorom, podejmuje temat poezji. Tekst opiera się na ukazaniu kontrastu między sytuacją dawnych poetów, a losem artystów żyjących w czasach współczesnych.

Utwór składa się z sześciu strof liczących po cztery wersy. Liczba sylab w poszczególnych linijkach rozkłada się regularnie, w sposób naprzemienny – odpowiednio 5/6/5/6. Pojawiają się rymy przeplatane. Niewielka liczba zgłosek w wersach powoduje, że utwór nabiera dynamicznego charakteru. Poeta posługuje się wieloma środkami stylistycznymi – epitetami („szczęśliwi dawniejsi poeci”), porównaniami („tańczyli jak dzieci”, „śpiewali jak dzieci”) oraz metaforami („żelazny deszcz”).

Podmiot liryczny rozpoczyna swoją opowieść następującymi słowami: „Byli szczęśliwi / dawniejsi poeci” / Świat był jak drzewo / a oni jak dzieci”. Czasy dawnych poetów opisane są w sposób pełen radości i beztroski. Drzewo, do którego świat ten zostaje porównany przez postać mówiąca, wydaje się być majestatyczne, zdrowe i przyozdobione zielonymi liśćmi. Zupełnie inne są realia, w których...

Podobne wypracowania