Bracia Grimm „Kopciuszek” - streszczenie baśni
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pewien bogaty człowiek miał żonę i córkę. Niestety jego żona zachorowała i umarła. Przed śmiercią kobieta nakazała swej córce, by zawsze była dobrą i grzeczną dziewczyną. Nie minęło wiele czasu, gdy wdowiec ożenił się po raz drugi.
Jego nowa małżonka miała dwie córki, tak więc wszyscy pięcioro zamieszkali pod jednym dachem i odtąd żyli jak rodzina. Jednak dla jedynej córki mężczyzny, taki stan rzeczy nie okazał się pomyślny. Macocha i dwie przyrodnie siostry uczyniły bowiem z niej pomoc domową i wyręczały się nią we wszystkich pracach domowych. Dziewczyna zmuszana była przez te trzy okropne kobiety do prania, gotowania, sprzątania i wielu, wielu innych czynności. Uważały one, że to jej obowiązek i możliwość odwdzięczenia się za dach nad głową i jedzenie, choć to one przecież były „gośćmi” w jej domu.
Oprócz wymyślania najróżniejszych zajęć, siostry przywłaszczyły sobie wszystkie rzeczy należące do ich przyrodniej siostry i uwielbiały dokuczać biednej dziewczynie. Nieustannie wyśmiewały ją, poniżały, dawały do zrozumienia, że jest gorsza od nich. Podczas gdy one mogły stroić się, spędzać czas przed lustrem i lenić, ona musiała im usługiwać. Całodniowa ciężka praca sprawiała, że dziewczyna nie miała wieczorem na nic siły. Jej urody nie było widać pod warstwą kurzu i sadzy, które pokrywały jej skórę, dlatego nazywano ją Kopciuszkiem.
Pewnego dnia w pałacu królewskim miał odbyć się bal, na którym młody książę miał mieć sposobność do poznania kandydatki na żonę. Złe siostry oczywiście wybierały się na zabawę, mając nadzieję, że któraś z nich oczaruje bogatego panicza. Macocha pozwoliła Kopciuszkowi pójść, lecz dopiero, gdy ta oddzieli wszystkie ziarnka maku od ziaren soczewicy zmieszanych w jednym naczyniu. Gdy dziewczyna uporała się z zadaniem dzięki pomocy ptaków, okazało się, że na przeszkodzie wybrania się na bal stanął jeszcze bark odpowiedniego stroju. Ten problem rozwiązała wróżka – jej matka chrzestna, która nie tylko obdarowała ją przepiękną suknią, ale i karocą wyczarowaną z dyni. Jednak Kopciuszek musiał wrócić przed północą, kiedy to miał prysnąć czar zaklęć.
Na balu było wiele panien, ale żadna nie zauroczyła księcia. Ale gdy pojawił się Kopciuszek i przyćmił urodą wszystkie inne, książę nie odstępował jej przez cały wieczór na krok. Kopciuszek był tak szczęśliwy, że nie zauważył, jak szybko minął czas i zegar zaczął wybijać północ. Dziewczyna wybiegła z pałacu, zostawiając zdezorientowanego księcia i wróciła do domu. Zgubiła jednak pantofelek, który znalazł książę i nakazał odszukać jego właścicielkę.
Gdy słudzy królewscy zapukali wreszcie do drzwi domu Kopciuszka, macocha i jej córki próbowały wcisnąć swe stopy w malutki pantofelek w nadziei, że może w ten sposób będą miały szansę na ślub z bogatym młodzieńcem, ale nie udało się to. Również Kopciuszek został poproszony o przymierzenie bucika, co spotkało się z drwinami ze strony sióstr i macochy. Ale pantofelek pasował. Ku ogromnemu zdziwieniu i osłupieniu złych kobiet, to właśnie Kopciuszek okazał się być tą piękną dziewczyną, z którą królewicz przetańczył cały bal.
Królewicz i Kopciuszek mogli odtąd żyć w szczęściu i miłości.
Podobne wypracowania do Bracia Grimm „Kopciuszek” - streszczenie baśni
- Tadeusz Różewicz „Powrót” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Różewicz „Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Boscha)” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Różewicz „Termopile polskie” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Różewicz „Unde malum” - interpretacja wraz z odpowiedzią Czesława Miłosza na wiersz Różewicza
- Tadeusz Różewicz „Walentynki (poemat z końca XX wieku)” - interpretacja i analiza wiersza
- Bohater romantyczny – zwycięzca czy moralny przegrany? Rozważ odwołując się do wybranych utworów epoki
- Czy „Dziady” A. Mickiewicza mogą podobać się współczesnemu czytelnikowi? Rozprawka
- Czy „Dziady” A. Mickiewicza lepiej czytać, czy wystawiać na scenie? Rozprawka
- Czy „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza jest apologią zdrady? Rozprawka
- H.Ch. Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu” - streszczenie baśni
- Bracia Grimm „Czerwony Kapturek” - streszczenie baśni
- Konrad Wallenrod jako bohater bajroniczny. Rozwiń temat
- Przedstaw dylematy Konrada Wallenroda i wypowiedz się na temat jego moralnych wyborów
- Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - charakterystyka Kasi
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - opracowanie utworu
- Czy „Pan Tadeusz” uszczęśliwił Skawińskiego („Latarnik”)? Rozprawka
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - dzieje Kmicica
- Ludowe fascynacje Adama Mickiewicza. Rozwiń temat
- Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - dzieje Andrzeja Radka
- Adam Mickiewicz jako „mistrz malowania słowami”. Rozprawka