Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Dziady” A. Mickiewicza mogą podobać się współczesnemu czytelnikowi? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dziady” Adama Mickiewicza okazały się dziełem przełomowym dla polskiej literatury – wprowadziły nową strategię korzystania z klasycznych wzorców formalnych, na których podstawie wyrażano treści odpowiadające potrzebom duchowym epoki stanowiącej zaprzeczenie funkcjonujących wcześniej wartości. W romantyzmie porzucono kult wiekowego mędrca nauczającego o świecie z perspektywy sceptycznego, zmęczonego życiem człowieka, zastępując go kultem młodości z jej żywiołowością i fantazją, zwrotem ku emocjonalnemu poznawaniu świata i mistyce ludowych obrzędów.

Nowatorstwo „Dziadów” zachwyca i inspiruje po dziś, stając się niejednokrotnie płaszczyzną odwołania dla współczesnych twórców, ale również czyniąc całą tetralogię niezwykle ciekawą lekturą nawet dla zwykłych odbiorców. Przedawnieniu nie uległa jej fantastyczna, pełna magii atmosfera oraz sens nadrzędny każdej z poszczególnych części traktujących o problemach ponadczasowych.

Część IV stanowi pełną dramatyzmu opowieść młodzieńca – Gustawa – który popełnia samobójstwo na wieść o zamążpójściu ukochanej, winiąc za swoje nieszczęścia „zbójeckie księgi”, które w młodości...

Podobne wypracowania