Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przedstaw dylematy Konrada Wallenroda i wypowiedz się na temat jego moralnych wyborów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz wypowiedział się kiedyś na temat „Konrada Wallenroda” jako o „niewiele znaczącej broszurze politycznej”, dzieło okazało się jednak niezwykle opiniotwórcze i nośne znaczeniowo. W średniowiecznej historii młodego Litwina dopatrywano się wezwania do podjęcia podstępnej walki z potężnym zaborcą rosyjskim, wobec którego polski naród, osłabiony latami niewoli i ciemiężenia ze strony trzech okupantów, nie był w stanie podjąć otwartego działania.

Wallenrod jawi się jako postać wielopłaszczyznowa, pełna wewnętrznych konfliktów i na swój sposób tragiczna z powodu przeznaczenia, jakie zostaje jej przypisane z góry. Bohater jako dziecko zostaje porwany przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego i oddany na wychowanie na dwór Wielkiego Mistrza, gdzie małemu chłopcu nie brakuje wygód i wszelkich dóbr niezbędnych do codziennej egzystencji. U jego boku pojawia się jednak Halban Wajdelota – litewski śpiewak, pełniący w pewnym sensie rolę starogreckiego fatum, które dogania człowieka w każdym zakątku świata, prowadząc nieuchronnie w stronę naznaczonego mu losu. Pozostawszy w ojczyźnie Konrad-Walter Alf walczyłby pewnie z Krzyżakami w obronie swojego narodu podczas kolejnych...

Podobne wypracowania