Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Andrzej Morsztyn „Cuda miłości” - cechy sonetu na przykładzie wiersza Morsztyna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sonet to kunsztowny utwór poetycki, który zyskał sobie szczególną popularność w epoce baroku. Posługiwano się wówczas najczęściej jego włoską odmianą, która zakładała podział 14-wersowego wiersza na cztery strofy, z których dwie pierwsze były tetrastychami (składały się z czterech wersów), zaś dwie kolejne - tercynami (w ich skład wchodziły po trzy wersy). Najczęściej podział ten przenoszono także na warstwę semantyczną utworu, nadając tetrastychom funkcję opisową, a tercynom refleksyjną, często odchodzono jednak od tej zasady, np. zawierając wnioski z przeprowadzonego wywodu jedynie w ostatniej tercynie.

W klasycznej odmianie sonetu włoskiego rymy układały się naprzemiennie w tetrastychach, zaś w tercynach występowały w układzie uniemożliwiającym zamianę tych dwóch strof na tetrastych i dystych, a więc np. w kolejności „cdd-cdc”, „cdc-cdc” itp.

Kunsztowność tego gatunku poetyckiego wyznaczała również daleko idąca rytmizacja wypowiedzi, która realizowała się - oprócz rymów - dzięki stałej liczbie zgłosek we wszystkich wersach i takim samym umiejscowieniu średniówki.

Często stosowanym w sonetach środkiem stylistycznym był paradoks, polegający...

Podobne wypracowania