Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia - strona 19 wypracowanie

  • Imperium mongolskie - przyczyny upadku

    Podobnie jak wszystkie poprzednie mocarstwa światowe powstałe w wyniku szybkiego podboju i spajane autorytetem ich twórcy (tj. państwo Aleksandra Wielkiego czy starożytna Asyria) imperium mongolskie nie zdołało zbyt długo utrzymać swojej jedności. Po śmierci Czyngis-chana podzielone zostało one na mniejsze części, które jednak jesz... »

  • Imperium osmańskie w XVI wieku - rozwój, opracowanie

    Imperium osmańskie to dzisiejsza Turcja. Nazwa pochodziła z okresu sułtanatu i wywodziła się od założyciela dynastii Osmana I. Imperium osmańskie w wyniku podbojów rozrastało się bardzo szybko. Selim I w wojnie z Persją zdobył zachodni Kurdystan i północną Mezopotamię, w 1516-1517 zajął Syrię i Liban, a także Palestynę i Egipt. Na... »

  • Imperium rosyjskie - rozwój imperium do czasów panowania Piotra I Wielkiego

    Zanim Rosja na dobre stała się państwem imperialnym, borykać się musiała z problemami, jakie wiążą się z organizacją olbrzymiego terytorium. W początkach swej państwowości Rosja była jedynie swobodnym zlepkiem księstw, które cieszyły się bardzo dużą autonomią. Ku stopniowej centralizacji w latach 40-tych i 50-tych IX wieku dążyła księżna ... »

  • Imperium Rzymskie - historia, podboje, upadek Cesarstwa Rzymskiego

    Aby dostrzec potęgę starożytnego Rzymu nie trzeba zagłębiać się w aspekty działania rzymskiego wojska i administracji, w uzbrojenie poszczególnych żołnierzy czy umiejętności samych strategów. Wystarczy spojrzeć na mapę prezentującą ogromny kraj. Gdyby Rzym był słaby, nigdy by się tak nie rozrósł. O ile na początku swego ist... »

  • Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego

    Dziś trudno wyobrazić sobie historię Starego Kontynentu bez Imperium Rzymskiego. Miało ono znaczący wpływ na kształt świata, w tym i współczesnej Europy. Nie chodzi tu tylko o namacalne pozostałości takie jak Koloseum w Rzymie, drogi, monety z wizerunkami cesarzy i twierdze, które mimo licznych wojen przetrwały do dnia dzisiejszego... »

  • Imperium Rzymskie - rozwój terytorialny

    Nim Rzymianie zwrócili uwagę na odległe ziemie, które z czasem stały się prowincjami cesarstwa, toczyli zacięte walki o dominację na półwyspie Apenińskim. Od VI w. p.n.e. do 264 r. p.n.e. pokonali plemiona Wolsków, Ekwów, Etrusków, Latynów i Samnitów, a także z koloniami greckimi na południ... »

  • Indie - Dekolonizacja Indii - przyczyny, przebieg, skutki

    Po zakończeniu II wojny światowej wielkie imperia kolonialne były mocno wyczerpane, miały też problemy finansowe. W związku z tym nasiliły się chęci niepodległościowe wśród terytoriów zamorskich. Dało to początek fali dekolonizacyjnej, która rozpoczęła się od uwolnienia kilku państw azjatyckich. Wśród nich były r&oacu... »

  • Inkowie - Cywilizacja Inków - opracowanie

    W Ameryce Południowej - tam, gdzie dziś istnieje wiele pomniejszych, mniej lub bardziej stabilnych państw i państewek, istniało niegdyś duże imperium, które zarządzało olbrzymimi połaciami ziem tegoż kontynentu. Było to Imperium Czterech Części, czyli Królestwo Inków. Zalążki przyszłego Imperium Inków sięgają XII wie... »

  • Inkowie - Kultura i religia Inków - opracowanie

    Inkowie jako wielka cywilizacja, która pozostawiła po sobie wiele namacalnych świadectw, nie wytworzyła niestety niczego takiego, co moglibyśmy dziś określić mianem pisma. Owszem - kipu (kijek z odpowiednio uplecionymi węzłami) to pewnego rodzaju nośnik informacji, jednak był to jedynie sposób zawiadamiania odległych od siebie krań... »

  • Inkowie, Aztekowie, Majowie - Europa wobec odmiennych kultur i wartości. Opracowanie

    Prócz zachodniej, a konkretniej łacińskiej (a więc obejmującej większość ludów Europy), w dziejach rozwinęło się wiele innych cywilizacji – afrykańska, islamska, chińska, hinduistyczna, a także latynoamerykańska.Tę ostatnią tworzyło wiele etnicznie różnych grup. Byli wśród nich Aztekowie, Majowie i Inkowie. Azt... »

  • Integracja europejska 1969-1981

    Szybki rozwój państw, które podpisały Traktaty Rzymskie, spowodował, że coraz więcej krajów zainteresowanych było przystąpieniem do sojuszu. Dobra koniunktura gospodarcza z lat 50. i 60. zachęcała do ściślejszej współpracy z sąsiadami, a właśnie takie możliwości dawała Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG). N... »

  • Interwencja w Czechosłowacji w 1968

    2 sierpnia 1968 r. rozpoczęła się inwazja na Czechosłowację wojsk ZSRR, PRL, NRD, Węgier i Bułgarii. Atak nastąpił głównie z terytorium PRL i NRD. Kierownictwo KPCz zostało aresztowane. Armia czechosłowacka nie stawiała oporu. Inwazji dokonano formalnie na prośbę czechosłowackich działaczy partyjnych i państwowych, nazwisk nigdy nie podan... »

  • Intifada

    Intifada w języku arabskim oznacza bunt, rebelię. Intifada w głównej mierze wymierzona jest przeciwko Izraelowi. Dzisiaj jest powszechnie obowiązującym pojęciem charakteryzującym politykę arabską względem nieprzychylnych politycznie państw. Problem Intifady polega na problemie narodowościowym na terenach Palestyny. Przede wszystkim podłoż... »

  • Inwestycje budowlane Oktawiana Augusta

    Oktawian August naczelną myślą swojego panowania uczynił szeroko pojęty Pax Romana. Prawdą jest, że przyłączył do Imperium więcej nowych prowincji niż jakikolwiek inny cesarz, ale należy pamiętać, że wszystkie wojny Rzym prowadził na peryferiach swojego Imperium. Równocześnie z nowymi podbojami, w zromanizowanej części państwa sytuacja sp... »

  • Irlandia w XIX w.

    Początek XIX wieku rozpoczął się dla Irlandii wcieleniem jej do Wielkiej Brytanii - 1 stycznia 1801 roku. Proces ten został nazwany unią. Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia od tego czasu stały się Zjednoczonym Królestwem. Unię udało się zawrzeć Anglikom poprzez obietnice równouprawnienia katolików z protestantami, ale Wiel... »

  • Irlandzka Armia Republikańska (IRA) - cele, powstanie

    IRA jest zazwyczaj uznawana za pierwszą międzynarodową organizację terrorystyczną, we współczesnym rozumieniu pojęcia terroryzm. Skrót pochodzi od nazwy Irlandzka Armia Republikańska. IRA została powołana do życia w roku 1916, skutkiem powstania wielkanocnego, które się zupełnie nie powiodło. Na czele IRA stanął Michael Coll... »

  • Isaac Newton - biografia, życiorys

    Nikt nie ośmieliłby się podważać znaczenia, jakie dla świata miały wynalazki Isaaca Newtona. Ten wszechstronny badacz i odkrywca, prawdziwy człowiek renesansu jest autorem wielu praw i teorii, które stanowią dzisiaj żelazne punkty matematyki, fizyki czy filozofii. Newton urodził się w 1643 roku w Anglii jako pogrobowiec. Kiedy chłopiec m... »

  • Iwan Groźny - biografia, życiorys

    Iwan IV Wasylewicz przyszedł na świat 25 sierpnia 1530 r. w Kolmienskoje. Jego ojcem był wielki książę moskiewski Wasyl III, a matką Helena Glińska. Nieco ponad 3 lata później, nocą z 3 na 4 grudnia 1533 r. dotychczasowy władca zmarł, przekazując tron swemu następcy – trzyletniemu synowi. Władzę w jego imieniu sprawowała więc matka.... »

  • Iwan Majski - biografia, życiorys

    Iwan Majski to rosyjski polityk i historyk. Urodził się 7 stycznia 1884 roku w Kiłłowie, zmarł 3 września 1975 roku w Moskwie. Jego ojciec był Polakiem, lekarzem. Iwan wstąpił do SdPRR do mieńszewików, którzy sprzeciwiali się rewolucyjnemu kierunkowi rozwoju partii Lenina.  Jako mieńszewik, Majski dążył do sojuszu z liberał... »

  • IX nadzwyczajny zjazd PZPR (14-20.07.1981 r.)

    W dniu 14 lipca 1981 r. rozpoczęły się obrady IX zjazdu PZPR. Jeden z czołowych działaczy partii Kania rozpoczął od krytyki polityki gospodarczej którą realizowano w Polsce w latach siedemdziesiątych. Uznał on działania Solidarności za komunistyczne. Kania był przeciwny zamianom ustrojowym za pomocą syndykalizmu, był przeciw zastosowaniom... »

  • Izrael - Palestyna - konflikt. Aneksja Jerozolimy Wschodniej przez Izrael (1980 r.)

    Izraelczycy rozpoczęli przygotowania do aneksji Jerozolimy Wschodniej w momencie potraktowania jej jako wojenną zdobycz. Wschodnia Jerozolima dostała się w ręce Izraela w roku 1967, co było skutkiem Wojny Sześciodniowej. Zdecydowano się wówczas na połączenie obydwu części Jerozolimy (Wschodniej i Zachodniej). Przed wojną Jerozolima Zachod... »

  • Izrael - partie polityczne - Likud, Herut. Omówienie działalności partii

    Początek lat 20. XX wieku wiąże się z narodzinami rewizjonizmu syjonistycznego, któremu w pierwszej fazie przewodził Władymir Zeev Żabotyński. Następnie tradycje te podjęła partia Herut, na czele z Menachem Beginem. Przedstawiciele tego ugrupowania opowiadali się za utworzeniem państwa izraelskiego na terytorium tzw. Wielkiego Izraela, a ... »

  • Izrael - powstanie Izraela

    Po drugiej wojnie światowej Żydzi dążyli do utworzenia własnego kraju, które to dążenia popierała wówczas większa część świata, biorąc pod uwagę eksterminację tego narodu, dokonaną przez Hitlera. Już wówczas większość państw zdawała sobie sprawę z tego, co działo się w obozach koncentracyjnych, jak przed śmiercią byli trakto... »

  • J.F. Kennedy - zamach (1963)

    22 listopada 1963 w Dallas w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych padły strzały. Zamach się powiódł - urodzony w 1917 roku John Fitzgerald Kennedy został zamordowany. Chyba jeszcze nigdy śmierć nikogo nie wywołała tylu spekulacji, nie zostało jej poświęcone tyle opracowań i nie stała się tematem, który tak szeroko wszed... »

  • Jacek Kuroń - biografia, życiorys

    Jacek Kuroń, jeden z najważniejszych działaczy opozycyjnych okresu PRL-u, był nie tylko politykiem, ale również historykiem, publicystą i pedagogiem. Odegrał bardzo ważną rolę na scenie polityczno-społecznej państwa polskiego.     Kuroń urodził się we Lwowie 3 marca 1934 roku. W roku 1949 przystąpił do Związku Młodzieży Po... »

  • Jacek Malczewski - biografia, życiorys

    Jacek Malczewski przyszedł na świat 15 lipca 1854 r. w Radomiu. Należał do bogatej w tradycje rodziny szlacheckiej, która została pozbawiona majątku. Już wcześniej wyszły z niej naprawdę znane postaci – np. Antoni Malczewski. Rodzicami tego wybitnego malarza byli Julian Malczewski (generalny sekretarz Towarzystwa Kredytowego Ziemski... »

  • Jackson Pollock - biografia, życiorys

    Jackson Pollock urodził się 28 stycznia 1912 r. w  Cody w stanie Wyoming. Jego rodzicami byli Stella May McClure i LeRoy Pollock. Co ciekawe, jego ojciec przyjął nazwisko sąsiadów, którzy adoptowali go po wczesnej śmierci rodziców (wcześniej nazywał się McCoy). Głowa rodziny Pollocków zajmowała się farmerstwem, a... »

  • Jacques Chirac - biografia, życiorys

    Jacques Chirac urodził się 29 listopada 1932 roku w Paryżu. Wykształcenie zdobył w jednej z najbardziej prestiżowych i elitarnych uczelni – École Nationale d’ Administration. Później, w roku 1953, uzupełniał swe wykształcenie na Harvardzie. Wykształcenie z całą pewnością pomogło mu w karierze. Wiedza, którą zdoby... »

  • Jacques Derrida - biografia, życiorys

    Jacques Derrida urodził się 15 lipca 1930 roku w El-Biar w Algierii. Przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie. Od rodziców otrzymał imię Jackie, ale w młodości postanowił zmienić je na bardziej dostojne.Początki jego edukacji nie były łatwe. Z powodu żydowskiego pochodzenia został wyrzucony ze szkoły. Nie chciał uczyć się w placówc... »

  • Jadwiga Staniszkis - biografia, życiorys

    Jadwiga Staniszkis urodziła się 26 kwietnia 1942 roku w Warszawie. Odebrała gruntowne wykształcenie w dziedzinie socjologii. Naukę w tym kierunku podjęła na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia na Wydziale Filozofii, w Sekcji Socjologicznej. Miało to miejsce w roku 1965. Nie zakończyła edukacji na tym etapie. Sześć lat później uzys... »

Polecane przedmioty