Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Benelux - kraje Beneluksu - opis, opracowanie. Unia Ekonomiczna Beneluksu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Beneluks (lub Benelux) to określenie trzech sąsiadujących ze sobą krajów europejskich, położonych między Francją i Niemcami: Belgii, Holandii oraz Luksemburga. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw: „Be” – od Belgii, „Ne” – od innego określenia Holandii (Nederlandy) oraz „Lux” – od Luxemburga.

Benelux posiada swoją własną flagę. Jego formalna siedziba znajduje się w Brukseli. Istnieje także specjalny parlament Beneluksu, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich trzech krajów. Aktualnie zasiada w nim 21 przedstawicieli parlamentu holenderskiego, tylu samu przedstawicieli Belgii oraz 7 członków parlamentu Luksemburga. Powołane zostały specjalne organy – naczelnym organem jest Komitet Ministrów, natomiast organem wykonawczym jest tu Rada Unii Gospodarczej. Ustanowiony został także traktat, na mocy którego powołano Trybunał Sprawiedliwości Beneluksu.

Wspólne prawo obowiązujące na terenie całego Beneluksu ustanawiane jest przez Komitet Ministrów.

Początkowo Benelux odnosił się do nazwy Unii Celnej, jaka połączyła powyższe kraje. Powołana została na mocy traktatu z 1944 roku w Londynie, gdzie przebywały rządy na uchodźstwie...

Podobne wypracowania