Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Politologia - definicja, charakterystyka. Politologia a polityka - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Politologia to jeden z typów nauk społecznych, który skupia się na polityce jako całokształcie działalności w celu sprawowania władzy politycznej, jej funkcjonowaniem, wpływem na życie społeczne. Ponadto w swym zakresie zawiera również teorię jej zorganizowania, funkcje państwa oraz działalność międzynarodowych organizacji politycznych. Jej kategorie badawcze opierają się zasadniczo o funkcjonowanie władzy, polityki oraz państwa. 

Politologia to głównie nauki polityczne w ujęciu teoretycznym, mające za zadanie wspomaganie rozwoju nauki. Wyodrębnić można również ujęcie praktyczne, dzięki któremu można posiłkować się dokonanymi analizami. Politolodzy to eksperci oraz doradcy polityczni.

Politologia swe początki ma już w okresie starożytności, wielu bowiem greckich filozofów z tamtego okresu starało się wspomagać polityków oraz mieć wpływ na sposób rządzenia państwem. Od tego momentu politologia jako nauka przeżywała dość znaczący rozwój. 

Polityką natomiast określa się umiejętność sprawowania władzy publicznej, możliwość zmobilizowania społeczeństwa do osiągnięcia wspólnego celu oraz działalność rządu. Samo pojęcie jest rozumiane na wiele sposobów, w zależności...

Podobne wypracowania