Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

PAX - Stowarzyszenie PAX - współpraca z władzami komunistycznymi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z racji swojego charakteru oraz przyjętej strategii działania PAX od początku swojego istnienia (a nawet jeszcze wcześniej) skazany był na częściową bądź całkowitą współpracę z władzą komunistyczną. Już zgoda na rozpoczęcie w roku 1945 działalności na terenach okupowanych przez Armię Czerwoną wymagała akceptacji Moskwy (pozwolenie zostało wydane przez Iwana Sierowa z NKWD). Faktyczny początek istnienia stowarzyszenia i działalności PAX-u w roku 1947 miał miejsce dzięki przyzwoleniu obozu rządzącego, który miał nadzieję, że konsolidując wokół siebie środowiska katolickie, uzyska szersze poparcie w społeczeństwie.

Aby skuteczniej realizować swoje „pojednawcze” zadania, stowarzyszenie Bolesława Piaseckiego otrzymało od komunistów szereg przywilejów. Dzięki zezwoleniu władzy, pod patronatem PAX-u wydawane były jedyne legalne wówczas „czasopisma katolickie” tj. tygodnik „Zorza” czy dziennik „Słowo Powszechne” oraz funkcjonowała monopolistyczna, jedyna akceptowana przez cenzurę drukarnia książek o tematyce ogólnokatolickiej – Instytut Wydawniczy PAX. Po roku 1953 stronnicy Piaseckiego niejako otrzymali w dowód uznania od komunistów redakcję naczelną „Tygodnika...

Podobne wypracowania