Zimna wojna w latach 80. - zimna wojna w Europie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Po okresie „odprężenia” z lat 70. w kolejnej dekadzie nastąpił powrót do twardej, zimnowojennej rywalizacji. Zarzewiem nowego kryzysu na linii ZSRR-USA była agresja tych pierwszych na Afganistan w roku 1979.
Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych od 1981, uznał, że kroki podjęte natychmiast po interwencji – czyli nałożenie embargo na dostawy zboża i technologii – są niewystarczające i należy dodatkowo usztywnić swe relacje ze wschodnim „partnerem”. W ten sposób USA rozpoczęło kolejny etap wyścigu zbrojeń. Plan tzw. „gwiezdnych wojen” zakładał budowę systemu strategicznej obrony przeciwrakietowej. Cele tego przedsięwzięcia były oczywiste. Oprócz tych militarnych, chodziło również o sprowokowanie Związku Radzieckiego do wytężonego wysiłku zbrojeniowego. Spodziewano się bowiem, że będąca w bardzo złym stanie gospodarka ZSRR nie wytrzyma dodatkowych obciążeń i rządzący będą zmuszeni iść z Zachodem na kompromisy.
Przewidywania te, a przez to i cała strategia, okazały się niezwykle trafne. Kulawa sowiecka ekonomia już dawno wyczerpała swe możliwości rozwoju i w latach 80. ZSRR była niczym więcej jak tylko „kolosem na glinianych nogach”. Nie oznacza to jednak, że przywódcy KPZR zamierzali poddać się bez walki. W roku 1983 w odpowiedzi na rozmieszczenie rakiet średniego zasięgu w Europie Zachodniej, Rosjanie rozlokowali swe rakiety wymierzone w miasta zachodnioeuropejskie. Spięcie to nie miało jednak poważniejszych konsekwencji. Inaczej sytuacja wyglądał po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego Korei Południowej. Wydarzenie to (nie do końca wyjaśnione) spowodowało konsolidację państw NATO – przywódcy państw Europy Zachodniej stanęli murem za Reaganem, który nazwał ZSRR „Imperium zła”.
Równocześnie w państwach bloku wschodniego stopniowo narastała aktywność opozycji wobec systemu komunistycznego. Szczególne znaczenie miała zwłaszcza Polska i zrodzony w roku 1980 masowy ruch pod nazwą „Solidarność”. Przeciwdziałania władzy, nawet jeśli przybierały brutalną formę (np. stan wojenny), nie były w stanie zapobiec dalszemu rozkładowi systemu. Podeszły wiek przywódców państwowych łączył się z wewnętrzną niezdolnością do reform i system trwał w bezruchu.
Wkrótce okazało się, że moment, w którym wprowadzenie zmian mogłoby zmienić ogólną sytuację, został dawno przeoczony. Gdy władzę w 1985 roku objął Michaił Gorbaczow, nastąpić miała totalna reorganizacja bloku znana pod nazwą „pierestrojka”. Zburzenie starych struktur państwa, w momencie, gdy zbudowanie nowych nie było możliwe, przyniosło opłakane skutki. Reformy były połowiczne, a ich wykonanie pozostawiało wiele do życzenia. Jednoczenie nowa władza sowiecka dążyła do ocieplenia stosunków z Zachodem. Odbył się szereg rozmów na szczycie (po których Gorbaczow zyskał przydomek „Mister Yes”), a w 1987 roku armie rosyjskie wycofały się z Afganistanu.
W rezultacie „pierestrojka” przyniosła najpierw upadek imperium radzieckiego poza granicami ZSRR, potem zaś samej struktury, jaką był Związek Radziecki.
Za rzeczywisty koniec zimnej wojny uznawany jest szczyt Bush-Gorbaczow na Malcie w grudniu 1989 roku. Tam właśnie Rosjanie zaakceptowali zmiany i zgodzili się na poważną redukcję swojego arsenału.
Podobne wypracowania do Zimna wojna w latach 80. - zimna wojna w Europie
- Hiszpańscy konkwistadorzy – Pizarro, Cortez, Balboa
- Igor Strawiński - biografia, życiorys
- Reformy Karola Wielkiego - Reforma pisma Karola Wielkiego
- Józef Mehoffer - biografia, życiorys
- Deportacja ludności - przesiedlenia ludności polskiej, ukraińskiej i białoruskiej do ZSRR
- Kazimierz Malewicz - biografia, życiorys
- Opozycja wewnętrzna wobec Władysława Łokietka – Jan Muskata i wójt Albert
- Traktat w Radnot (1656) - Układ w Radnot - postanowienia
- Kuomintang - powstanie
- Mieszczaństwo późnego średniowiecza w Polsce
- Władysław Jagiellończyk - panowanie
- Spór papiestwa z cesarstwem - Walka o przodownictwo w świecie chrześcijańskim (XI-XII w.)
- Władysław Łokietek w walce o zjednoczenie państwa polskiego - opracowanie
- Aleksander Wielki - charakterystyka wodza
- Kamikaze - jednostka japońska, działania wojenne
- Piramidy egipskie - sposób budowy, materiały, cel budowy
- Wojna trzydziestoletnia - przyczyny, przebieg, skutki
- Matka Teresa z Kalkuty - biografia, życiorys
- Polskie Państwo Podziemne
- Marzec 1968 r. - wystąpienie Gomułki