Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna w latach 80. - zimna wojna w Europie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po okresie „odprężenia” z lat 70. w kolejnej dekadzie nastąpił powrót do twardej, zimnowojennej rywalizacji. Zarzewiem nowego kryzysu na linii ZSRR-USA była agresja tych pierwszych na Afganistan w roku 1979.

Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych od 1981, uznał, że kroki podjęte natychmiast po interwencji – czyli nałożenie embargo na dostawy zboża i technologii – są niewystarczające i należy dodatkowo usztywnić swe relacje ze wschodnim „partnerem”. W ten sposób USA rozpoczęło kolejny etap wyścigu zbrojeń. Plan tzw. „gwiezdnych wojen” zakładał budowę systemu strategicznej obrony przeciwrakietowej. Cele tego przedsięwzięcia były oczywiste. Oprócz tych militarnych, chodziło również o sprowokowanie Związku Radzieckiego do wytężonego wysiłku zbrojeniowego. Spodziewano się bowiem, że będąca w bardzo złym stanie gospodarka ZSRR nie wytrzyma dodatkowych obciążeń i rządzący będą zmuszeni iść z Zachodem na kompromisy.

Przewidywania te, a przez to i cała strategia, okazały się niezwykle trafne. Kulawa sowiecka ekonomia już dawno wyczerpała swe możliwości rozwoju i w latach 80. ZSRR była niczym więcej jak tylko „kolosem na glinianych nogach”. Nie oznacza to jednak, że przywódcy...

Podobne wypracowania