Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Łokietek w walce o zjednoczenie państwa polskiego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rządzący w okresie unii polsko-czeskiej król Wacław II nie cieszył się zbytnią popularnością w Polsce. Wynikało to głównie z powodu uznania tej ostatniej za lenno Niemiec, co w kraju nad  Wisłą nie zostało przyjęte zbyt dobrze. Dumny lud, zawsze walczący o swoją niezawisłość i odrębność, nie mógł zaakceptować takiej postawy ze strony człowieka władającego jego ojczyzną.

Wacław miał więc w Polsce wielu wrogów, takich jak chociażby książę brzeski, Władysław Łokietek. Wraz ze śmiercią czeskiego króla w 1305 roku, a później także jego syna, Wacława III (który został zamordowany), Łokietek postanowił sięgnąć po polski tron. W decyzji tej umocniło go znalezienie wsparcia na Węgrzech oraz u rycerstwa krakowskiego i sandomierskiego.

Początkowo pod jego berło dostały się jedynie Małopolska i Pomorze Gdańskie, lecz zabiegał usilnie o zjednoczenie rozdrobnionego państwa. Na razie jednak Piastowie, rządzący Wielkopolską, Śląskiem i Mazowszem, nie uznawali jego zwierzchnictwa. Dodatkowo przeciwko Łokietkowi wystąpili wkrótce, bo w roku 1308, Brandenburczycy, których wojska wtargnęły na teren Pomorza Gdańskiego. Brandenburczyków co prawda wygnali Krzyżacy, ale zaraz potem sami dokonali rzezi na polskim...

Podobne wypracowania