Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Description of a favourite season - Opis ulubionej pory roku

Summer is the season I love the most. I like autumn for the colours of the leaves, and I like spring because of the beautiful flowers. However, sunny summer days are the most enjoyable days in the whole year for me.

Summer starts in June, when the weather is nice and warm. The temperature is steady. The sun rises earlier than in winter, so the mornings are pleasantly bright. Thanks to this, it is much easier to get out of bed in the morning. The sun also goes down later than in winter, so the day is longer. There is more time one can spend outside, in an active way. It is the best time to practice different sports. I enjoy swimming in the nearby lake, riding my bicycle, playing football with my neighbours and jogging every morning.

What I like about summer is that it is the time when holidays start. I have a lot of time for myself. Beacuse of the fact that I don’t have to go to school, I can sleep as long as I want to. It is a time when I relax and laze about. I also focus on my hobbies. For example, I fly kites which I prepare during winter. I also ride on my skateboard and I play with my dog.  meet with my friends almost every evening. We like to spend time outside. Sometimes we sit by the fire until late. We talk and laugh. From time to time we go to the cinema or to a concert.

I like summer not only because of the holidays and the weather, but also because it is the most beautiful season of the year. The trees are green during the whole summer. The flowers are blooming and there are fresh fruits and vegetables. I love to eat sweet strawberries straight from a garden. This is also the best time to observe animals. The birds are laying their eggs, young animals are born. I like to spend time watching the wildlife. The nature calms me down.

Summer is a carefree time for me. I don’t have to worry about school, bad weather or dressing warmly. I find that even the rain is nice during this time of the year. Furthermore, I think the summer sunlight makes people more cheerful. There is time for leisure and pleasure. For me, summer has only one drawback – it is too short.

Tłumaczenie

Lato to pora roku, którą lubię najbardziej. Lubię jesień za kolor liści i lubię wiosnę za piękne kwiaty. Jednak słoneczne dni lata to dla mnie najprzyjemniejsze dni w ciągu całego roku.

Lato zaczyna się w czerwcu, kiedy pogoda jest przyjemna i ciepła. Temperatura jest stała. Słońce wschodzi wcześniej niż zimą, dlatego poranki są przyjemnie jasne. Dzięki temu jest o wiele łatwiej wstać rano z łóżka. Słońce także zachodzi później niż zimą, więc dzień jest dłuższy. Jest więcej czasu, który można spędzić na dworze, w aktywny sposób. To najlepszy czas na uprawianie różnych sportów. Lubię pływać w pobliskim jeziorze, jeździć rowerem, grać w piłkę nożną z sąsiadami i biegać każdego ranka.

Podoba mi się, że lato to czas, kiedy zaczynają się wakacje. Mam dużo czasu dla siebie. Ponieważ nie muszę chodzić do szkoły, mogę spać tak długo, jak chcę. To czas, kiedy się odprężam i leniuchuję. Koncentruje się także na moich zainteresowaniach. Na przykład puszczam latawce, które przygotowuję podczas zimy. Jeżdżę także na desce i bawię się z moim psem. Prawie każdego wieczoru spotykam się z moimi przyjaciółmi. Lubimy spędzać czas na dworze. Czasami siedzimy przy ognisku do późnej nocy. Rozmawiamy, śmiejemy się. Od czasu do czasu idziemy do kina albo na koncert.

Lubię lato nie tylko dzięki wakacjom i pogodzie, ale także dlatego, że jest to najpiękniejsza pora roku. Drzewa są zielone przez całe lato. Kwiaty kwitną, są też świeże owoce i warzywa. Uwielbiam jeść słodkie truskawki prosto z ogrodu. Jest to także najlepszy czas na obserwowanie zwierząt. Ptaki wysiadują jajka, małe zwierzęta się rodzą. Lubię spędzać czas obserwując przyrodę. Przyroda mnie uspokaja.

Lato to dla mnie czas beztroski. Nie muszę przejmować się szkołą, złą pogodą czy ubieraniem się ciepło. Uważam, że nawet deszcz jest przyjemny o tej porze roku. Poza tym myślę, że letnie słońce powoduje, że ludzie są bardziej radośni. Jest czas na odpoczynek i przyjemności. Dla mnie lato ma tylko jedną wadę – trwa za krótko.

Podobne wypracowania do Description of a favourite season - Opis ulubionej pory roku