Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Byron „Giaur” - opracowanie i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Giaur” to powieść poetycka George’a Byrona, która po raz pierwszy ukazała się w 1813 r. – dwa lata po powrocie autora z podróży na wschód. Dzieło powstało w wyniku fascynacji, jaką wzbudził w Byronie orient. Co ciekawe, utwór przez wielu ludzi postrzegany był jako autobiograficzna opowieść autora. Jednak sam Byron krytykował taki sposób rozumienia „Giaura”.

Poświęćmy teraz nieco miejsca kompozycji dzieła jednego z najwybitniejszych twórców w historii romantyzmu. Jak już zostało wspomniane wcześniej – „Giaur” jest powieścią poetycką. Byron doprowadził ten gatunek do formy, jaka polskim czytelnikom znana jest chociażby z „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. W dziele angielskiego poety mamy do czynienia z kompozycją fragmentaryczną oraz z zabiegiem inwersji.

Historia głównego bohatera jest niedopowiedziana, pojawiają się w niej białe plamy, które wypełnić może tylko wyobraźnia czytelnika. Utwór odznacza się również wszechobecnym nastrojem grozy i niepokoju. Pod osłoną nocy mają miejsce różne dziwne i tajemnicze wydarzenia (np. utonięcie Leili). Warto także dodać, że przez dzieło Byrona przebija się romantyczna fascynacja...

Podobne wypracowania