Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - dzieje Ignacego Rzeckiego. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Rzecki był przedstawicielem odchodzącego, starego pokolenia romantyków. Jego dzieciństwo upłynęło w małym mieszkaniu na Starym Mieście, gdzie mieszkał z ciotką i ojcem, który zaszczepił w nim wiarę w Napoleona i bezkrytyczną miłość do niego. Jako chłopiec słuchał rozmów rodzica z kolegami o polityce. Po śmierci ojca przyuczał się w sklepie Jana Mincla. Tam też poznał swego przyjaciela Augusta Katza, z którym wspólnie przepracowali osiem lat, po których został wreszcie subiektem.

W 1848 roku Rzecki brał udział w Wiośnie Ludów, udając się na Węgry, a następnie razem z przyjacielem zaciągnął się do tamtejszej armii. Czas spędzony na Węgrzech naznaczony był udziałem w bitwach, tułaczką i bolesnym dla bohatera samobójstwem Katza. Koleje losu rzucały go później po krajach Europy, by ostatecznie osadzić Ignacego w rosyjskim więzieniu w ojczyźnie. Dzięki pomocy Mincla wrócił w końcu do Warszawy i pracy w sklepie. 

Rzecki poznał Stanisława Wokulskiego, nim ten jeszcze ożenił się z Małgorzatą Minclową, która z kolei próbowała bezskutecznie wyswatać bonapartystę z Kaśką Hopfer. Od tego czasu powoli rozwijała się przyjaźń między mężczyznami. Rzecki stał się też prawą ręką Wokulskiego,...

Podobne wypracowania