Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - Ignacy Rzecki jako romantyk

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus postać Rzeckiego obdarzył cechami typowego romantyka, którego ideały nie mogą mieć racji bytu w nowej racjonalnej rzeczywistości okresu pozytywizmu. 

Ignacy wychowany został w duchu patriotycznym i miłości do Napoleona, a w młodości brał udział w wydarzeniach militarnych, m.in. na Węgrzech. Wierzy głęboko, że razem dzięki francuskim wodzom Polska będzie w stanie podnieść się z upadku i odzyskać utraconą niepodległość. 

Jest to człowiek, który nie potrafi zmienić swoich poglądów i sposobu myślenia pod wpływem nowych czasów. Chociaż jego ideały powoli weryfikowane są przez bieżące wydarzenia, Rzecki niemal do końca wierzy i chce wierzyć we wpojone mu reguły i priorytety.

Tak bardzo poświęcił swe życie polityce, obserwacji aktualnych wydarzeń i oczekiwaniu na rychłe odzyskanie wolności przez Polskę przy wsparciu wojsk napoleońskich, że gdzieś zatracił swe życie osobiste. Nigdy nie ożenił się i wiódł żywot samotnika. Wszystkie jego działania podporządkowane były po pierwsze - doskonałemu wykonywaniu wyuczonego zawodu subiekta, a po drugie - trosce o los kraju. Jest to bohater, który jest jak gdyby wcieleniem idei romantycznych - tych o czynie zbrojnym, poświęceniu się dla obrony ojczyzny...

Podobne wypracowania