Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - opracowanie cyklu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sonety krymskie” Adama Mickiewicza to cykl osiemnastu sonetów, które, wraz z utworami miłosnymi tegoż poety, opublikowane zostały w 1828 r. w zbiorze zatytułowanym „Sonety”.

Geneza omawianego tutaj dzieła wiąże się z jednym z bardziej bolesnych epizodów biograficznych Mickiewicza. W 1823 r. został on aresztowany przez rosyjskie władze za uczestnictwo w tajnych organizacjach młodzieżowych. Karą za taką działalność było zesłanie w głąb wschodniego mocarstwa. Autor „Pana Tadeusza” miał tam pełnić obowiązki nauczyciela, otrzymał nawet przywilej wyboru miejsca, w którym chce nauczać. W 1825 r. Mickiewicz odbył podróż na Krym. To właśnie wrażenia z tej wyprawy stały się dla poety źródłem inspiracji do stworzenia cyklu „Sonetów krymskich”.

Sonet jako gatunek literacki ukształtował się w XIII w. Za miejsce jego pochodzenia uważane są dzisiejsze Włochy a dokładniej Sycylia. Tradycyjna forma takiego utworu zakładała czterostrofową budowę. Pierwsze dwie strofy liczyły po cztery wersy i stanowiły część opisową. Natomiast dwie kolejne – trójwersowe, pełniły rolę refleksyjną. Za mistrza realizacji tego gatunku uważany jest Francesco Petrarca – żyjący w XIV w. renesansowy...

Podobne wypracowania