Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego stanowią zapis tego, co autor dowiedział się o postaci Jürgena Stroopa – hitlerowskiego zbrodniarza i człowieka odpowiedzialnego za likwidację getta warszawskiego – podczas wspólnego pobytu w celi warszawskiego więzienia. Problematyka utworu koncentruje się głównie na psychice opisywanego mężczyzny oraz okrucieństwach wojennych, jakich dopuścili się naziści.

Moczarski przedstawia Stroopa jako człowieka, na którego kształtującą się osobowość  największy wpływ miało społeczeństwo. Wychowywał się on pod okiem niezwykle surowych rodziców, którzy wiązali z nim wielkie nadzieje. Stroopowi od młodości imponowała władza i siła fizyczna, a wzorce stanowili dla niego ludzie oddani i wierni sprawie wszechpotężnej Germanii (Herman der Cherusker, August von Mackensen, Himmler).

Jak to się stało, że człowiek mający tylko podstawowe wykształcenie, znalazł się w elitarnym gronie niemieckich oficerów? Zdecydowało o tym jego zaślepienie i bezrefleksyjne przyjmowanie założeń nazizmu. Taka postawa sprawiła, że Stroop stał się fanatycznym i lubującym się w okrucieństwach wyznawcą ideologii Hitlera. Co ciekawe, mężczyzna ten potrafił doceniać piękno (natura, sztuka),...

Podobne wypracowania