Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny” - opracowanie i interpretacja cyklu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Treny” Jana Kochanowskiego to zbiór 19 wierszy, który ukazał się w 1580 r. Tytuł cyklu oznacza wywodzący się ze starogreckiej tradycji utwór żałobny, charakteryzujący się opisywaniem żalu po utracie zmarłego oraz pochwałą jego cech, jakimi odznaczał się za życia. Wybitnego poetę polskiego renesansu do napisania „Trenów” skłoniła śmierć jego córki – Urszuli.

Badacze do dzisiaj spierają się, czy dziewczynka była postacią autentyczną, czy tylko artystyczną kreacją poety. Nie zmienia to jednak faktu, że cykl Kochanowskiego był wyjątkowy, gdyż został poświęcony osobie znanej tylko autorowi, zupełnie nieobecnej w życiu publicznym (a właśnie takim personom dotychczas dedykowano treny).

Dziewiętnaście utworów lirycznych, wchodzących w skład zbioru „Trenów” Kochanowskiego, poprzedzone zostało dedykacją dla Urszuli Kochanowskiej. Wszystkie wiersze tworzą spójną i domkniętą całość, a każdy z nich, rozpatrywany z osobna, pełni odrębną funkcję.

Podmiot liryczny najpierw manifestuje swój wielki żal z powodu utraty córki i stara się oddać ogrom swojej straty (I i II tren): „Wszytki troski na/ świecie, wszytki wzdychania/ I żale, i frasunki, i rąk łamania,/...

Podobne wypracowania