Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowieczna wizja Boga, świata i człowieka oraz ich zależności – rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W średniowieczu podstawy filozofii i chrześcijańskie kultury tworzyli Ojcowie Kościoła. W centrum myśli w tej filozofii było pojmowanie i wyjaśnianie świata jako hermetycznej, stałej hierarchii bytów, na której szczycie znajdował się Bóg, niżej zaś kolejne warstwy społeczne, a pod nimi rzeczy. Taka gradualna koncepcja rzeczywistości miała swe odbicie w przyjmowanej hierarchii wartości, a także  w sporze o wartości uniwersalne.

Zgodnie z takim ujęciem poeta miał być odkrywcą prawd boskich, sztuka zaś miała ujawniać nadrzędny sens istnienia świata i człowieka, a także kształtować chrześcijańskie wzory osobowe. Dlatego właśnie Pismo Święte i sztukę interpretowano w sposób alegoryczny.

Literatura była zunifikowana. Miała ona służyć przede wszystkim kształtowaniu osobowości człowieka, którego życie powinno być poświęcone Bogu. Człowiekowi przekazywano zasady, które mówiły, że powinien odrzucić wszelkie doczesne cele i pragnienia, na rzecz umartwiania się, ascezy, a wszystko to miało wieść ku zbawieniu.

Był to okres dominacji poglądu teocentrycznego – Bóg był absolutnym i nienaruszalnym centrum świata i to wokół jego istoty krążyć miały wszystkie inne stworzenia i sprawy. Człowiek stał się...

Podobne wypracowania