Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Grochowiak „Święty Szymon Słupnik” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Stanisława Grochowiaka pochodzi z pierwszego zbioru „Ballada rycerska” jako jedno z dzieł odwilżowych i jest wierszem poświadczających jego ukierunkowania mizerabilistyczne. Autor wykorzystał tu historię życia świętego pochodzącego ze Wschodu, który swe życie poświęcił wyjątkowo wymyślnej w sposobie ascezie, po tym, jak w młodym wieku stracił całą rodzinę.

Utwór składa się z pięciu tetrastychów i jednej tercyny o nieregularnych układach rymów. Wiersz jest bardzo oszczędny w środki stylistyczne i cechuje się prostotą konstrukcji zdaniowych. Poza metaforami w całym utworze przewija się niczym refren zdanie „powoła go/ją Pan na…” – paralelizm leksykalny o charakterze epifory lub anafory. Poprzez zastosowanie naprzemienności zwrotek, które mówią o Szymonie Słupniku, by następnie przybliżyć historie innych ludzi, powstał kontrast życia świętego i zwykłych obywateli.

W pierwszej zwrotce podmiot nie nazywając tego, o kim mówi tytuł, przybliża jego życie, czyli powołanie, jakie spłynęło na niego od Boga, czego następstwem była asceza. Jedna jej forma polegała na spędzaniu czasu na czymś w rodzaju słupa

W kolejnej strofie poprzez paralelizm, następuje zderzenie obrazu powołanego...

Podobne wypracowania