Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - co to jest mitologia? „Mitologia” Jana Parandowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mitologia, zdaniem Jana Parandowskiego, jest zbiorem baśni o bogach i bohaterach. Najważniejszą cechą mitologii jest politeizm, czyli wiara w wielu bogów, w przeciwieństwie do Biblii, która nakazywała wiarę tylko w jednego Boga. Bogowie opisani w mitologii posiadali liczne  funkcje i atrybuty, które określały ich jestestwo. Niejednokrotnie tworzono bogów na wzór i podobieństwo ludzi, posiadali oni często wady i słabości, przypisane głównie do człowieka. Bogowie często ze sobą rywalizowali, zdarzało się także, że nawiązywali bliższe kontakty z istotami ziemskimi, co owocowało nowymi tworami, jakimi byli herosi, półbogowie czy półludzie. Bogów była ogromna ilość, praktycznie każde zjawisko związane z naturą i przyrodą miało swoje bóstwo, któremu oczywiście wszyscy oddawali cześć.

Bogowie bardzo często byli bohaterami mitów, czyli narracyjnej opowieści, która wyrażała i organizowała wierzenia danej społeczności. Mity próbowały wyjaśniać niezrozumiałe zjawiska,  przybliżyć to, co nieznane, stanowiły źródło emocji, odczuć. Ich rola z życiu społeczno religijnym była ogromna, bowiem oprócz wyjaśniania niezrozumiałych zjawisk, pomagały tworzyć więzi społeczne...

Podobne wypracowania