Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Na podstawie „Iliady” Homera odpowiedz na pytanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mitologia grecka pozostawiła po sobie wizję świata rządzonego przez panteon bogów, którzy w wielu aspektach przypominali ludzi, różniąc się od nich jedynie swoją potęgą i nieśmiertelnością. Z istotami, o których losach decydowali, łączyła ich cielesność i wynikające z niej ułomności charakteru – uleganie żądzom i emocjom, skłonność do wzajemnych zatargów i walk o wpływy, czy choćby posiadanie określonych sympatii, z powodu których częstokroć zstępowali pomiędzy śmiertelników, by brać czynny udział w podejmowanych przez nich działaniach.

Podobnie jak ludzie, byli też zależni od określonej hierarchii, w której rolę władcy i najważniejszego decydenta odgrywał Zeus – jedyny ocalały potomek Kronosa i Rei. O swoje władanie musiał jednak zawalczyć stając na czele buntu przeciw ojcu, później zaś rozdzielając opanowane królestwo pomiędzy siebie i braci tak, jak zwykle czynili to zdobywcy rekrutujący się spośród śmiertelników; jedyną różnicą był tutaj rozmiar i charakter przydzielonych poszczególnym bogom królestw – dla siebie pozostawił Zeus niebiosa, władzę nad morzami oddał zaś Posejdonowi, a podziemia Hadesowi.

Potomstwo najpotężniejszego z bogów...

Podobne wypracowania