Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Na podstawie „Iliady” Homera odpowiedz na pytanie

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Na podstawie „Iliady” Homera odpowiedz na pytanie

Mitologia grecka pozostawiła po sobie wizję świata rządzonego przez panteon bogów, którzy w wielu aspektach przypominali ludzi, różniąc się od nich jedynie swoją potęgą i nieśmiertelnością. Z istotami, o których losach decydowali, łączyła ich cielesność i wynikające z niej ułomności charakteru – uleganie żądzom i emocjom, skłonność do wzajemnych zatargów i walk o wpływy, czy choćby posiadanie określonych sympatii, z powodu których częstokroć zstępowali pomiędzy śmiertelników, by brać czynny udział w podejmowanych przez nich działaniach.

Podobnie jak ludzie, byli też zależni od określonej hierarchii, w której rolę władcy i najważniejszego decydenta odgrywał Zeus – jedyny ocalały potomek Kronosa i Rei. O swoje władanie musiał jednak zawalczyć stając na czele buntu przeciw ojcu, później zaś rozdzielając opanowane królestwo pomiędzy siebie i braci tak, jak zwykle czynili to zdobywcy rekrutujący się spośród śmiertelników; jedyną różnicą był tutaj rozmiar i charakter przydzielonych poszczególnym bogom królestw – dla siebie pozostawił Zeus niebiosa, władzę nad morzami oddał zaś Posejdonowi, a podziemia Hadesowi.

Potomstwo najpotężniejszego z bogów...

Podobne wypracowania