Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek jako istota wolna czy zabawka w rękach bogów? Rozwiń temat na podstawie wybranych utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zagadnienie wolności człowieka i jej granic w obliczu wyroków sił wyższych od wieków nurtuje filozofów, myślicieli i wielkich pisarzy, pozostając – na zawsze chyba – kwestią nierozstrzygalną. W wielu utworach literackich możemy spotkać się z tezą o bezsilności ludzi wobec kaprysów rozmaicie rozumianych bóstw, za każdym razem towarzyszy nam jednak promyk nadziei na to, że wolna wola bohatera, pokierowana bardziej roztropnie, być może doprowadziłaby go do szczęśliwszego finału. Każdy z nas pragnie bowiem wierzyć w to, że naszą egzystencją kierują przedewszytskim nasze niezależne wybory, nie zaś wyroki ślepego fatum.

Taka wiara kieruje postępowaniem Edypa – tytułowego bohatera antycznej tragedii, w której Sofokles wyraził niezwykle pesymistyczne przekonanie o tym, iż starania człowieka, jego poczucie moralności i inne jednostkowe zalety nie mają znaczenia w konfrontacji z decyzjami bogów. Ci zaś, w zależności od swoich zachcianek, jednych ludzi czynią potężnymi, a innym gotują los pełen cierpienia i hańby.

Edyp podejmuje próbę przechytrzenia bogów i wyswobodzenia się z roli ich zabawki: aby uniknąć spełnienia tragicznej przepowiedni, odchodzi od domniemanych rodziców i dociera do Teb,...

Podobne wypracowania