Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koncepcja bóstwa w mitologii i Boga w Biblii - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Istnieniu ludzkości towarzyszyła od zawsze potrzeba wiary w istnienie sił, które czuwają nad nią i sterują jej postępem, stanowiąc jednocześnie źródło rozmaitych praw regulujących życie całej społeczności. Upostaciowania opatrzności stworzone w erze antycznych mitów znacząco różnią się jednak od wierzeń, jakie pozostawiły ludzkości nauki Chrystusa oraz te spisane przez proroków w Biblii.

Kluczowa rozbieżność pojawia się już w kwestii pochodzenia bogów mitycznych i Boga tradycji judeochrześcijańskiej – w antyku wierzono, że istoty sprawujące pieczę nad światem wyłoniły się z Chaosu, przybierając postać cielesną przypominającą człowieka, od którego bóstwa różniły się jedynie mocą i niedostępnymi śmiertelnikowi zdolnościami.

Protoplasta całego boskiego rodu – Zeus – był owocem związku Kronosa i Rei (rozumianych często jako personifikacje nieba i ziemi), sam został więc powołany na świat (więc to nie on był jego stwórcą) przejmując nad nim władzę wbrew woli ojca. Z rozlicznych związków Zeusa zrodził się szereg bogów i półbogów, każdemu z nich zostały przpisane określone zdolności, atrybuty oraz funkcja patrona dla konkretnej sfery działalności ludzi. Istoty...

Podobne wypracowania