Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki - twórczość. Ogólna charakterystyka twórczości Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Słowacki w 1828 roku kończy Uniwersytet a rok później wydaje dwie tragedie - „Mindowie” i „Maria Stuart”, które odwoływały się do modelu szekspirowskiej kroniki dramatycznej i mówiły o feudalnej walce o władzę. W 1831 roku Słowacki opuszcza Polskę, nie biorąc tym samym udziału w powstaniu listopadowym, co później uznaje za hańbę swojego życia. Kiedy przebywał w Szwajcarii napisał dzieło swojego życia, „Kordiana”, które stanowiło rozrachunek z moralnymi i politycznymi dylematami pokolenia powstańczego. 

Główna przyczyną napisania dramatu była klęska Polaków w powstaniu listopadowym, a winą za taki stan rzeczy obarczył Słowacki przywódców powstania, którzy jego zdaniem zmarnowali ofiarność szlachetnych i zapalczywych w boju Polaków. Pomimo iż Słowacki żył krótko, zmarł mając zaledwie czterdzieści lat, jednak jego twórczość była bardzo bogata i różnorodna. Pisząc swe pierwsze utwory, czerpał z twórczości Spinozy, Bacona czy Kartezjusza. Podejmował wtedy temat wojen religijnych, które uważał za wymówkę do wojny o władzę. Jego pierwsze powieści poetyckie, tj. „Żmija”, „Jan Bielecki”...

Podobne wypracowania