Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Część II „Dziadów” Adama Mickiewicza zwana jest również ze względu na miejsce powstania „Dziadami wileńsko-kowieńskimi”. Opisuje ona ludowy obrzęd Dziadów, polegający na wezwaniu dusz ludzi zmarłych. Obrzęd ten ma bardzo głębokie pogańskie korzenie, lecz w czasach współczesnych poecie wciąż był szeroko praktykowany w obrębie Litwy (pomimo mocnego sprzeciwu Kościoła katolickiego, uważającego Dziady za przejaw pogaństwa i zabobonu).

Bohaterów II części dramatu podzielić możemy na dwie grupy - pierwszą z nich stanowią postacie realne, to jest: Guślarz oraz towarzysząca mu grupa wieśniaków; grupa druga to korowód zjaw, przywołanych z zaświatów przez Guślarza. 

Wieśniacy przywołują widma, by poradzić się ich odnośnie sposobu życia, który mógłby zagwarantować im miejsce w niebie. Przygotowują dla nich pożywienie, oferują również swoją modlitwę. 

Ukazane przez autora zjawy są przykładami postaw życiowych, które nie doprowadzają człowieka po śmierci do nieba. Są to dzieci, które za życia nie zaznały goryczy, zły pan - okrutnik, męczący poddanych sobie chłopów, piękna dziewczyna, która nie umiała kochać. Dodatkowo pojawiają...

Podobne wypracowania