Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - recenzja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chciałbym serdecznie polecić wszystkim opowiadanie Ernesta Hemingway'a zatytułowane „Stary człowiek i morze”.

Utwór ten opowiada o pewnym mieszkańcu miasta Hawana. Santiago to stary rybak, który jest człowiekiem bardzo samotnym. Ostatnimi czasy nie powodzi mu się najlepiej, z każdego połowu wraca bowiem z pustymi rękoma. Ludzie w mieście zaczynają się z niego śmiać, traktują go jak nieudacznika. Pomocnikiem Santiago był mały chłopiec, jednak rodzice zabronili mu wypływać ze starcem, ponieważ wyprawy te były zupełnie nieopłacalne. Rybak wyrusza więc w morze sam i marzy o złowieniu wspaniałej ryby.

Santiago w końcu łapie na wędkę ogromnego marlina, jednak ryba nie chce się poddać i walczy z rybakiem. Z całej siły ciągnie linkę, przez co łódź starca płynie wraz z rybą. Santiago obwiązuje linkę wokół swojego ciała i walczy ze zwierzęciem do końca. Z tej walki wychodzi zwycięsko.

Uważam, że opowieść o rybaku i jego zdobyczy to tylko pretekst, aby ukazać ważniejszą, głębszą historię. Santiago to człowiek jak każdy inny, który musi zmagać się z przeciwnościami losu, pokonywać trudności. Ryba i niebezpieczne morze mogą symbolizować trudy życia i ludzkie słabości. Człowiek powinien walczyć do końca, nawet wtedy, gdy jest bardzo...

Podobne wypracowania