Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - recenzja utworu

Chciałbym serdecznie polecić wszystkim opowiadanie Ernesta Hemingway'a zatytułowane „Stary człowiek i morze”.

Utwór ten opowiada o pewnym mieszkańcu miasta Hawana. Santiago to stary rybak, który jest człowiekiem bardzo samotnym. Ostatnimi czasy nie powodzi mu się najlepiej, z każdego połowu wraca bowiem z pustymi rękoma. Ludzie w mieście zaczynają się z niego śmiać, traktują go jak nieudacznika. Pomocnikiem Santiago był mały chłopiec, jednak rodzice zabronili mu wypływać ze starcem, ponieważ wyprawy te były zupełnie nieopłacalne. Rybak wyrusza więc w morze sam i marzy o złowieniu wspaniałej ryby.

Santiago w końcu łapie na wędkę ogromnego marlina, jednak ryba nie chce się poddać i walczy z rybakiem. Z całej siły ciągnie linkę, przez co łódź starca płynie wraz z rybą. Santiago obwiązuje linkę wokół swojego ciała i walczy ze zwierzęciem do końca. Z tej walki wychodzi zwycięsko.

Uważam, że opowieść o rybaku i jego zdobyczy to tylko pretekst, aby ukazać ważniejszą, głębszą historię. Santiago to człowiek jak każdy inny, który musi zmagać się z przeciwnościami losu, pokonywać trudności. Ryba i niebezpieczne morze mogą symbolizować trudy życia i ludzkie słabości. Człowiek powinien walczyć do końca, nawet wtedy, gdy jest bardzo ciężko. W opowiadaniu padają słowa: „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Myślę, że to prawda. To właśnie jest symboliczne, głębsze przesłanie utworu Hemingway'a.

Utwór ten jest niezwykle ciekawy, dostarcza czytelnikowi wielu emocji. Razem z głównym bohaterem uczestniczymy w wyprawie morskiej, wraz z nim walczymy z ogromną rybą. Opowiadanie jest również bardzo pouczające, uczy każdego z nas, jak powinniśmy postępować na co dzień. Postawa starego rybaka z pewnością godna jest naśladowania, stanowi dla nas wzór. Santiago to człowiek, który nie poddaje się mimo własnych ograniczeń i słabości, to ktoś, kto wierzy, że można spełnić marzenia i osiągnąć wytyczone cele.

Uważam, że „Stary człowiek i morze” to utwór, który każdy z nas powinien przeczytać. Dla lubiących przygody i morskie wyprawy opowiadanie będzie wprost wspaniałe, wprowadzi w tajemniczy, nieco niebezpieczny świat. Natomiast osoby bardziej refleksyjnych również będą usatysfakcjonowane – dzięki niemu poznają one siebie, uzyskają wskazówki i rady co do tego, jak powinno się postępować.

Podobne wypracowania do Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - recenzja utworu