Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Nad głębiami” - Sonet XIII - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Asnyk urodził się w 1838 roku w Kaliszu, zmarł w 1897 roku w Krakowie. Debiutował zbiorem „Poezje” w 1869 roku. Krytycy poetyccy zgodnie twierdzą, że najdojrzalszą pracą poetycką Asnyka był cykl trzydziestu sonetów zatytułowany „Nad głębiami”. Poeta opublikował go w latach 1883-1894. Cykl ten określany jest także mianem poetyckiego traktatu filozoficznego. Asnyk jawi się w nim jako filozof, który snuje refleksje nad istotą wszechświata oraz życia człowieka. Jednym z utworów wchodzących w skład tomiku jest Sonet XIII.

Poeta podejmuje w nim rozważania nad przeszłością i przyszłością, nad rozwojem historii i człowieka. Całemu sonetowi patronuje myśl filozoficzna Hegla i przekonanie tego filozofa o historycznej konieczności dziejów. Asnyk nawiązuje także bezpośrednio do myśli Juliusza Słowackiego i jego teorii „pochodni pokoleń”. W sonecie artysta daje wyraz przeświadczeniu, że wszystko co dzieje się w przeszłości ma wpływ na teraźniejszość. Podkreśla również, że często w historii wydarzenia powtarzają się cyklicznie, dlatego tak ważne jest wyciągnięcie błędów z przeszłości, aby nie dopuścić do...

Podobne wypracowania