Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rycerz średniowieczny a rycerz antyczny - porównanie postaw i wartości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Topos rycerza antycznego wywodzi się z zupełnie innej tradycji kulturowej niż tradycja rycerstwa średniowiecznego. To właśnie z tego powodu postawy i wartości prezentowane przez te dwa typy rycerza znacząco się od siebie różnią. Przykładem rycerza antycznego może być wojowniczy Achilles z „Iliady” Homera. Wzorce rycerza antycznego pochodzą więc z mitów greckich i rzymskich. Pierwsze wzmianki o średniowiecznym rycerzu pochodzą z pieśni francuskich trubadurów. Ideałem rycerza średniowiecznego był Roland z anonimowej „Pieśni o Rolandzie”- francuskiej chanson de geste (pieśni o bohaterskich czynach) pochodzącej prawdopodobnie z XI wieku.

Antyczny rycerz, tak jak Achilles, skupiony był przede wszystkim na sobie. Często brał udział w pojedynkach tylko po to, aby udowodnić swoją waleczność i perfekcyjnie opanowaną technikę walki. Antyczny rycerz szukał przede wszystkim podziwu i poklasku, swoja pozycję wykorzystywał do zdobywania, często przemocą, wielu kobiet. Antyczny wojownik prowadził hulaszczy tryb życia, gdy nie walczył- ucztował w towarzystwie kobiet i kompanów. Antyczni wojownicy nie mieli określonego systemu moralnego- na ogół walczyli u boku władcy, który był potężniejszy lub lepiej wynagradzał udział...

Podobne wypracowania