Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy eposu na przykładzie „Iliady” i „Odysei” Homera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epos jest gatunkiem literackim uważanym za jeden z najstarszych w świecie. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „opowieść”, „pieśń”. Utwór ten - dość długi i najczęściej wierszowany - przedstawia historię jakiejś zbiorowości w momencie dla niej przełomowym.

„Iliada” oraz „Odyseja” - jedne z najdawniejszych przykładów eposu - pochodzą z czasów, kiedy przekazywanie legend odbywało się za pomocą słów. Dopiero później ustne opowieści zaczęto spisywać.

Wyróżniającą cechą eposów jest ich pojemność - obejmują swoją treścią legendy i mity, stanowiące podstawę kultury danego społeczeństwa. Tak dzieje się także w omawianych greckich eposach. W „Iliadzie” dostrzec można działania bogów (np. pomoc  walczącym stronom ze strony Ateny czy Apolla) oraz historie z związane z herosami czy nimfami (np. próby Tetydy - matki Achillesa w uczynieniu go nieśmiertelnym poprzez zanurzenie go w Styksie). W „Odysei” z kolei aż roi się od intryg, sporów i knowań miedzy bogami a śmiertelnikami. Uwikłani w nie są Zeus, Hera, Hermes, Posejdon i wielu innych bogów. Niemało jest też postaci fantastycznych, nieistniejących w realnym świecie,...

Podobne wypracowania