Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw nieśmiertelności - Exegi monumentum - Nieśmiertelność twórcy na przykładzie „Exegi monumentum” Horacego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy artysta pragnie być szanowany i podziwiany. Miarą doniosłości jego dorobku jest pamięć o nim. Jeśli coś posiada znamiona wybitności, trudno o tym zapomnieć; jeśli jest przełomowe – zachowuje się w pamięci potomnych i trwa, choćby dzięki ciągłym do niego odwołaniom.

Motyw ten wykorzystuje Horacy w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy o oryginalnym tytule „Exegi monumentum aere perennius”. Obraz spiżowego pomnika stał się symbolem poetyckiej sławy.
   
Pierwsze słowa wiersza brzmią: „Wybudowałem pomnik trwalszy, niż ze spiżu”. Rzecz tyczy się sławy poetyckiej, jaką zapewnił sobie artysta dzięki wierszom. Są one na tyle wybitne, że pozostaną w pamięci potomnych i będą cały czas przypominać swoim istnieniem o ich twórcy, nawet gdy nie będzie go już na świecie. Sam Horacy nie żyje od ponad dwóch tysięcy lat, ale jego postać jest ciągle przywoływana, a wiersze i twórczość omawiane.

Pamięć równa się trwaniu. Człowieka od wieków prześladował „horror vacui”, a więc lęk przed pustką. Dlatego robił wszystko, aby mieć wrażenie, iż śmierć to nie koniec, że będzie żył dopóty, dopóki obecny będzie w świadomości następnych pokoleń. To samo dotyczy artystów.

Przedłużeniem...

Podobne wypracowania