Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Exegi monumentum - Motyw exegi monumentum w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw nieśmiertelnej chwały i nieprzemijającej pamięci pojawia się w literaturze niemal wszystkich epok. Wykorzystanie owego toposu przez twórców albo bezpośrednio odwoływało się do horacjańskiej ody, albo jedynie nawiązywało do niej poprzez cytat czy aluzję.

Bardzo ważnym utworem poruszającym problem „pomnika spiżowego” jest „Pieśń XXIV” z „Ksiąg wtórych” Jana Kochanowskiego.

Podmiot liryczny, który możemy utożsamiać z samym Kochanowskim, wzorem Horacego zapewnia, iż śmierć nie będzie tak naprawdę końcem jego życia. Poeta ma bowiem dwie natury: człowieczą, taką jak inni przeciętni ludzie oraz artystyczną, dzięki której nawet po swoim zgonie będzie trwał. Obraz uwolnienia się z ziemskiej powłoki ukazuje mająca wieloraką symbolikę metafora przemiany w ptaka. Odwoływać się ona może do chęci dążenia do szczytnych idei, kojarzyć z poetyckim bujaniem w obłokach, korespondując w ten sposób z mitem o Ikarze, który nie zważając na konsekwencje, pragnął realizować swoje ideały.

Skrzydła pełnią jeszcze inną rolę - metaforycznie przenoszą poetę w różne rejony świata, by odległe ludy mogły się zapoznać z jego poezją. Rosjanie, Anglicy, nawet Tatarzy i Hiszpanie mają sławić jego...

Podobne wypracowania