Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Exegi monumentum w literaturze - Znaczenie i symbolika toposu exegi monumentum, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Topos exegi monumentum był wykorzystywany przez innych twórców nie tylko w formie powtórzenia horacjańskiej tezy, ale też przekształcenia, trawestacji czy ironii. Inni pisarze bardzo swobodnie podchodzili do tego tematu, odnajdując w nim kolejne możliwe do wykorzystania motywy i problemy.

Gorzką ironią zabarwiony jest czterowiersz Juliana Tuwima pt.: „Exegi monumentum”. Tytułowy pomnik jest w nim przedstawiony w taki sposób, że nie ma nic wspólnego ze sławą i chwałą. W trzecim wersie dowiadujemy się, że podmiotem lirycznym jest „kamień nadgrobny”. Tylko on stanowi realną pozostałość po życiu. Wizja Tuwima jest więc skrajnie pesymistyczna.
   
Nie inaczej poeta podchodzi do tematu w utworze pt.: „Do losu”. Jest to cierpkie podsumowanie drogi twórczej. Okazuje się, że nieśmiertelna chwała nie daje tyle satysfakcji, ile mogłoby się wydawać. Poeta przewartościowuje topos exegi monumentum rozumiany jako marzenia każdego twórcy. To, że wiersze pozostaną w pamięci czytelników po śmierci autora, nie zmienia faktu cielesnego rozkładu samego autora, nie będzie przeciwdziałało jego dosłownej śmierci. Podmiot liryczny przyjmuje tutaj bardzo ludzką, chciałoby się powiedzieć...

Podobne wypracowania