Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - Odyseusz i Penelopa - problem miłości spełnionej w „Odysei”

„Odyseja”, będąca kontynuacją wielkiego eposu Homera - „Iliady”, przedstawia losy Odysa, wracającego spod Troi, będącej polem walki miedzy Trojanami i Achajami.

Owo wielkie i znaczące w dziejach literatury dzieło nie jest jednak tylko opowieścią przygodową o walce bohatera z żywiołami i bogami. Na drugim planie bowiem dostrzec możemy piękną historię miłości, co najważniejsze - miłości spełnionej.

Podczas powrotu do Itaki, Odys stawił czoła wielu niebezpieczeństwom. Zarówno on, jak i jego towarzysze  musieli zmierzyć się z takimi stworami jak cyklopy czy syreny, przepłynąć Scyllę i Charybdę oraz sprostać innym, licznym wyzwaniom.

Jedynie Odysowi udaje się przetrwać, a powodem tego jest wielka miłość do żony – Penelopy. Zostawiona w domu na wiele miesięcy kobieta, nie dopuszcza do siebie myśli, że jej mąż może nie wrócić. Tka więc i jednocześnie nocami potajemnie pruje kobierzec, którego skończenie ma być znakiem gotowości do ponownego zamążpójścia. Odprawia z niczym natrętnych zalotników, czekających tylko, by przejąć majątek Odysa.

Z chwilą powrotu męża wierność Penelopy zostaje nagrodzona, a jej adoratorzy okrutnie zabici. Wcześniej jednak także ich pycha zostaje ukarana, bo tylko...

Podobne wypracowania