Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Petrarka „Sonety do Laury” - geneza i omówienie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Drobne wiersze włoskie” - tak zatytułował Franciszek Petrarka zbiór 366 wierszy poświęconych jego miłości do Laury. Skromny tytuł oraz język, w jakim powstały sonety, zdaje się wskazywać na ich niewielkie znaczenie w dorobku poety. Doniosłe tematy Petrarka poruszał w listach, traktatach, pismach polemicznych, sielankach czy psalmach. Sonety o tematyce miłosnej powstawały niejako na „uboczu” jego twórczości. A jednak, poświęcił im kilka lat pracy i dziś znany jest głównie jako autor „Sonetów do Laury”.

Jak wynika z tekstu, Petrarka spotkał Laurę tylko raz w życiu, w Wielki Piątek, i to wówczas zrodziło się wielkie uczucie, pielęgnowane przez niego nawet po śmierci ukochanej. Badacze jego twórczości nie są pewni, czy owo spotkanie w ogóle miało miejsce, czy faktycznie istniała jakaś Laura, która stała się miłością i muzą poety. Dla odbiorcy nie ma to większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy inspiracją do powstania zbioru była rzeczywista, czy wyimaginowana postać, wyznania podmiotu lirycznego kierowane są do postaci fikcyjnej. Petrarka kreuje obraz ukochanej zgodnie ze swoim wyobrażeniem o ideale kobiety. Wbrew pozorom, postać Laury nie zajmuje w zbiorze dużo miejsca. Zdecydowanie...

Podobne wypracowania