Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Treny” Kochanowskiego - wyraz tragedii ojca, poety, człowieka wierzącego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski napisał cykl „Trenów” w 1580 r. Jest to zbiór powstały po śmierci jego najmłodszej córeczki, Orszulki. Śmierć dziecka była dla poety niewątpliwie ogromnym ciosem, silnym przeżyciem. „Treny” są zapisem tej rozpaczy, jednak gwałtowne uczucie zostało tu okiełznane, wtłoczone w doskonale przemyślaną poetycką formę. To nie jest wyłącznie lament nad zmarła córką, to raczej rewizja światopoglądu, oparta na głębokich przemyśleniach próba odnalezienia na nowo prawdy o życiu. Stratę poniósł nie tylko Kochanowski-ojciec, ale też renesansowy poeta głoszący filozofię stoicką, oraz chrześcijanin wierzący w Boga.

Śmierć córeczki pogrąża ojca w rozpaczy. Wraz z nią musi pogrzebać wszelkie nadzieje, jakie w niej pokładał. A widział w niej spadkobierczynię swego pióra. Kochanowski nazywa Orszulkę „słowiańską Safoną”, a więc przypisuje jej talent poetycki. Nie ma znaczenia, czy faktycznie kilkuletnie dziecko przejawiało takie zdolności, ponieważ tematem cyklu są uczucia ojca, to, jak on postrzegał swoją córkę. W Trenie VIII poeta zawarł wspomnienie Orszulki. Ukazuje ją jako żywą istotę, wnoszącą do jego domu gwar i radość:

„Tyś za wszytki mówiła, za wszytki...

Podobne wypracowania