Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - fraszki. Rodzina, dom i ojczyzna w fraszkach Jana Kochanowskiego - opracowanie

Jan Kochanowski często jest określany mianem poety czarnoleskiego. Czarnolas, wiejska posiadłość poety, dzięki jego twórczości urósł do rangi symbolu. Przez poetę został ukazany jako arkadia, miejsce prawdziwego szczęścia, błogiego spokoju, radosnego odpoczynku i pożytecznej pracy. Rodzinna siedziba jest tematem kilku fraszek (m.in.: „Na dom w Czarnolesie”, „Na lipę”, „Do gór i lasów”).

Fraszka „Do gór i lasów” to refleksja poety nad własnym życiem, przelana na papier po latach spędzonych za granicą i na dworze. Widok ukochanego krajobrazu sprawia, że powracają wspomnienia wczesnej młodości. Góry i lasy trwają niezmienione, podczas gdy człowiek zmienia się i starzeje. Podmiot liryczny przedstawia swoje losy, zagraniczne podróże, studia, życie dworskie, przygody. Wszystko to, wydaje się mu zaledwie chwilą. Teraz, gdy „Śrebrne w głowie nici”, powraca na łono natury, gdzie odnajduje spokój i bliskość Boga.

Wyraźne odwołanie do rodzinnej posiadłości, widoczne już w tytule, znajduje się we fraszce „Na dom w Czarnolesie”. Dom rodzinny to jedyne miejsce, gdzie człowiek może być na prawdę szczęśliwy. Żadne bogactwa nie zapewnią tego, co...

Podobne wypracowania