Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski jest uważany za najwybitniejszego poetę polskiego odrodzenia. Jego dorobek poetycki jest obszerny i różnorodny. Fraszki stanowią istotną część pozostałej po nim spuścizny. O ich renesansowym charakterze świadczy nie tylko data powstania, ale bogactwo treści i wyznaczniki formalne.

Artyści tworzący w językach narodowych musieli się liczyć z mniejszym rozgłosem, zawężało to bowiem liczbę odbiorców. Mimo to, języki narodowe powoli, ale skutecznie, torowały sobie drogę do poezji. Literatura renesansu stawała się dwujęzyczna. Po polsku tworzyli m.in. Biernat z Lublina i Mikołaj Rej.

Na tym polu wyróżniał się Kochanowski. Czarnoleski poeta był człowiekiem wykształconym, doskonale znał łacinę, jednak chętnie używał swojego języka narodowego.Doskonale pisał po polsku, a jego twórczość odegrała ogromną rolę w rozpowszechnianiu polszczyzny. Polską poezję udało mu się wznieść na wyżyny artyzmu.

Odrodzeniowy charakter nadają jego utworom liczne odwołania do kultury starożytnej. Kochanowski często powołuje się na antycznych twórców, czasem przekładając ich utwory („Z greckiego”, „Z Anakreonta”) lub przywołując charakterystyczne motywy („Exegi monumentum” Horacego). Echa antyku...

Podobne wypracowania