Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Boska komedia” jako dzieło dwóch epok - średniowiecza i renesansu - argumentacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyporządkowanie jakiegokolwiek utworu do danej epoki rzadko jest jednoznaczne. Już sam podział literatury na okresy jest umowny i płynny. Wszelkie przemiany i tendencje zachodzą w czasie i ujawniają się powoli. Nie inaczej było w przypadku idei renesansowych, które już w XIV zaczęły pojawiać się we Włoszech i stopniowo przenikać do Europy. Dante był jednym z prekursorów, którzy wytyczali nowe ścieżki dla poezji. Jednocześnie był człowiekiem średniowiecza, wychowanym i wykształconym w tej kulturze. W jego  twórczości możemy więc odnaleźć elementy charakterystyczne zarówno dla jednej, jak i drugiej epoki.

Niewątpliwie średniowieczne jest poświęcenie dzieła kwestiom ostatecznym, związanym ze zbawieniem duszy. Ostatecznie wędrówka Dantego prowadzi do Boga, a wymowa „Boskiej komedii” ma być przestrogą dla grzeszników. Wizja zaświatów, szczególnie zaś piekła z  fizycznym cierpieniem potępionych, jest także rodem ze średniowiecza. Ówczesna literatura często wiała grozą, opisując szczegółowo i dosadnie, jaki los czeka grzeszników po śmierci. To, co przemawia na rzecz odrodzenia, to pierwsze oznaki humanizmu. O ile dla średniowiecza charakterystyczny był teocentryzm, o tyle...

Podobne wypracowania