Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański - opracowanie i ogólna charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Wyspiański (1869-1907) - wybitny dramaturg, poeta, rysownik, grafik, malarz, projektant polski. Odegrał wielką rolę w rozwoju polskiego modernizmu i symbolizmu. Związany ściśle z Krakowem. Współpracował z towarzystwem Sztuka, był redaktorem artystycznym tygodnika Życie pod kierownictwem Stanisława Przybyszewskiego. W roku 1906 został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Urodzony w Krakowie, naukę rozpoczął Wyspiański w Gimnazjum Św. Anny, następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ówczesnym dyrektorem placówki był Jan Matejko). Odbył wiele zagranicznych podróży, m. in. do Włoch, Francji, Niemiec, Czech. Podczas podróży zetknął się z wieloma znakomitymi osobistościami kręgów artystycznych, którzy wywarli mniejszy lub większy wpływ na jego twórczość.

Działalność plastyczna Wyspiańskiego obejmuje wiele rysunków, obrazów pastelowych (zwłaszcza portrety dzieci) i olejnych (tych niewiele, gdyż artysta był uczulony na składniki farb olejnych), liczne witraże (słynny Bóg Stwórca z krakowskiego kościoła franciszkanów) i polichromie (projekt wystroju kościoła franciszkanów, współudział w wykonaniu polichromii w Kościele...

Podobne wypracowania