Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - „Proces” jako parabola. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Parabola to utwór o dwóch znaczeniach, dosłownym i przenośnym. Klasycznym przykładem gatunku są biblijne przypowieści, gdzie prosta historia zaczerpnięta z życia codziennego wyjaśnia sens eschatologiczny. Pod tym względem „Proces” nie jest typową parabolą, ponieważ można go odczytać na kilka sposobów. Najogólniej jego metaforyczne znaczenie odnosi się do ludzkiego życia ujmowanego tu w kategoriach filozofii egzystencjalnej.

Fabuła przypowieści z założenia powinna być prosta, tak, by nie utrudniać zrozumienia głębszego znaczenia. Akcja „Procesu” jest jednowątkowa, podobnie jak w noweli toczy się wokół głównego zagadnienia, jakim jest dziwne oskarżenie Józefa K. Najpierw następuje jego aresztowanie, potem toczy się proces, widzimy zmagania bohatera z wymiarem sprawiedliwości i w końcu jesteśmy świadkami jego egzekucji. Wydarzenia zostały przedstawione w sposób chronologiczny i w miarę logiczny. Sam proces jest absurdalny, ale kroki podejmowane przez bohatera są rozsądne i przemyślane. Dosłowne odczytanie utworu nie nastręcza większych trudności.

Podobnie uproszczone zostają postaci występujące w procesie. Parabola, podobnie jak bajka, często korzysta ze znanych schematów: przekupnego...

Podobne wypracowania