Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - chłopi a powstanie styczniowe. Rozwiń temat w kontekście utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rola chłopów w powstaniu styczniowym, ich stosunek do niego i płynące z tego konsekwencje żywo interesowały Żeromskiego. Wyrazem owego zainteresowania jest chociażby dramat: ,,Róża”, nowele: ,,Rozdziobią nas kruki, wrony”, ,,Echa leśne” czy klechda domowa ,,Wierna rzeka”. Ta ostatnia najdobitniej i najpełniej ukazuje postawy chłopskie wobec wydarzeń roku 1863.

Już na pierwszych kartach utworu zostaje pokazana olbrzymia niechęć najniższej warstwy społecznej do zrywu. Józef Odrowąż - żołnierz ocalały po klęsce oddziału polskiego pod Małogoszczą, szuka schronienia i pomocy. Natrafia jednak na rozjuszonych, ciemnych chłopów, którzy z wielką nieufnością spoglądają na zranionego, ledwo żywego przybysza. Chcą go związać i wydać władzom rosyjskim. Tchórzliwy sołtys argumentuje swoją decyzję ,,przykazami” otrzymanymi z góry. Nie pomagają tłumaczenia powstańca, że przecież walczył o ich wolność, o swobodę narodu polskiego. Dochodzi wręcz do tego, że chłopi rzucają za żołnierzem garściami ziemi, obrzucają obelgami i szyderstwami: ,,Ktoś z tłumu podjął z ziemi skibę zamarzniętej ziemi i cisnął. Trafił w plecy. Ktoś inny trafił w głowę i przychylił ją niżej jeszcze, ku zagonom. Wołano nań rozmaitymi przezwiskami,...

Podobne wypracowania