Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Tołstoj „Wojna i pokój” - idea fatalizmu historycznego na podstawie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wojna i pokój” Lwa Tołstoja była pisana w latach 1865-1869. W tym czasie spod ręki pisarza wyszły cztery tomy, które można podzielić na „pokojowe” (I, II) oraz na „wojenne” (III, IV). W Rosji szybko okrzyknięto ją epopeją narodową. Tłem historycznym, podobnie jak w „Panu Tadeuszu” (naszej rodzimej epopei), są wojny napoleońskie. Toczyły się one w latach: od 1799 (Napoleon obejmuje władzę) do 1815 (klęska pod Waterloo i drugi traktat paryski) i, jak łatwo się domyślić, miały wielki wpływ na kształt późniejszej Europy, nie tylko administracyjny, ale także społeczny i ekonomiczny. Należy jednak zaznaczyć, że akcja książki rozpoczyna się w 1805 r.

Jeśli mamy zająć się analizą idei fatalizmu historycznego, wypadałoby najpierw trochę ją przybliżyć. W tym celu warto udać się do źródła: łacińskiego słowa „fatalis”, które oznacza mniej więcej tyle co „zrządzony przez los”. Odnosząc termin ten do historii, uzyskamy wizję, według której cały proces dziejowy jest właśnie zrządzony przez los, a wpływ człowieka na jego przebieg ma marginalne znaczenie. Jest to idea podobna do chrześcijańskiej doktryny predestynacji.

Głównym wątkiem są dzieje Rostowów...

Podobne wypracowania